Leírás
Az Európai Unióba való belépés óta része a magyar jognak a határokon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokról szóló 1346/2000/EK rendelet, amely maga írta elő az időszakos felülvizsgálatát. Ennek eredményeként lesz alkalmazandó a 2017. június 26-át követően induló eljárásokban a fizetésképtelenségi eljárásról szóló új 2015/848/EU rendelet. Bár az új rendelet sok helyen a kialakult egységes gyakorlatot építette be a régi szövegébe, vagy vitás kérdéseket oldott meg, mégsem csak egy egyszerű módosítást burkoltak új köntösbe, mert következményeiben is egy új jogszabályról beszélhetünk. Kötelezővé válik például a fizetésképtelenségi szakértőkön kívül a bíró-bíró közötti kommunikáció, továbbá az eddig a kontinentális jogban nem használt jogintézmény, a kötelezettségvállalás általános alkalmazása, és még sorolhatnánk.
E változások indokolták a 2008-ban megjelent első kiadás átdolgozását és aktualizálását. Az új kiadás fókuszában a régi és az új uniós rendelet párhuzamos elemzése áll, mindvégig figyelemmel a magyar fizetésképtelenségi jogi szabályokra is, felhasználva emellett a szakirodalomból megismerhető, vagy az Európai Unió Bírósága által közzétett mintegy 100 ügy elemzését is ahhoz, hogy érthetővé váljanak az új rendelet módosult és új szabályai.
Az új kiadás bemutatja a nem uniós országok határokon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásainak elismerési szabályai körében az első kiadás megjelenése óta bekövetkezett változásokat is.
A könyv megértését segítő mellékletek között megtalálható a rendeletek szövege, a kötelező erővel bíró, már ismert „soft law” szabályok fordításai, egyéb útmutatók, valamint – a témában tanulmányokat folytatókra is gondolva – egy példatár a hozzá tartozó megoldásokkal.