Leírás
Hogyan lehetne életképesebbé tenni az európai gazdasági és monetáris uniót? A válság által előidézett kényszerhelyzet útkeresésre késztette az Európai Uniót, hiszen megmutatkoztak az integráció eddigi felépítményének elégtelenségei. E kérdésre mind ez ideig kompromisszumos megoldások és kreatív válaszok egyaránt születtek – olykor feszegetve az uniós szabályozás meglévő kereteit, magukban hordozva egyúttal a megvalósítás kudarcának a lehetőségét is.
A könyv az Európai Unió pénzügyi szabályozását, annak változásait vizsgálja az integrációs formákra, a gazdasági és monetáris unió sajátos képződményére és annak válság nyomán bekövetkező reformjára tekintettel. A gazdasági unió megerősítését célzó többpilléres felügyeleti rendszer mechanizmusai (pl. a túlzott hiány és makrogazdasági egyensúlytalanság esetén alkalmazott eljárások, a pénzügyi piacok felügyelete) mellett vizsgálat tárgyát képezik az uniós hitelek és a bankunió is. Az egyre inkább többirányúvá és többsebességűvé váló integráció pénzügyi elemeit boncolgató könyv ezért segítségül szolgálhat nemcsak a nemzetközi pénzügyi jog oktatásához, hanem mindazok számára is, akik szeretnének betekintést, eligazodást nyerni az uniós pénzügyek érdekfeszítő és összefüggésekkel teli világába.
Csűrös Gabriella jogász-közgazdász, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Pénzügyi Jog és Közmenedzsment Tanszékén oktató, kutató egyetemi adjunktus. Az Európai Unió pénzügyeire fokuszáló doktori értekezését 2012-ben védte meg.